Az ügykatalógust ide kattintva érheti el.
BÁCS-KISKUN MEGYEI KORMÁNYHIVATAL
NÉPEGÉSZSÉGÜGYI OSZTÁLY
A népegészségügyi szakterület feladatai
A Népegészségügyi Osztály feladata a Bács-Kiskun megye illetékességi területén működő járási hivatalok népegészségügyi osztályai szakterületi tevékenységének irányítása, koordinálása és szakmai felügyelete, a makro és mikrokörnyezetből eredő, a lakosság egészségi állapotát kedvezőtlenül, közvetlenül vagy közvetetten befolyásoló biológiai, fizikai és kémiai kóroki tényezők alakulásának vizsgálata, a kedvezőtlen változások megelőzésében, a meglévő ártalmak csökkentésében, megszüntetésében történő közreműködés.
A környezet- és település- egészségügyi feladatok keretében a Kormányhivatal hatáskörébe tartozóan az osztály szakemberei rendszeresen ellenőrizik az ivóvíz, ásvány- és gyógyvizek, palackozott vizek, az emberi használatra (üdülés, fürdés, vízi sport, ivóvízkivétel) szolgáló felszíni vizek, medencés fürdők közegészségügyi követelményei betartását, figyelemmel kísérik az ivó- és fürdővizek minőségének alakulását, szükség eseten a vízminőség javítását célzó intézkedéseket kezdeményeznek. A Közegészségügyi Osztály kiemelt feladatai közé tartozik természetes fürdővizek esetében a fürdővízprofil meghatározása, a fürdővíz használat engedélyezése és a fürdőhely kijelölése.
A Főosztály a gyermek- és ifjúság-egészségügyi valamint az élelmezés- és táplálkozás- egészségügy szakterületeken szakmai segítséget nyújt a járási hivatalok népegészségügyi osztályai munkatársai részére a gyermek intézmények, a táborok, a közétkeztetést ellátó konyhák (tápanyagszámítással és biokémiai elemzéssel történő) ellenőrzéséhez, a diétás étkeztetés vizsgálatához, az élelmiszer eredetű megbetegedések kivizsgálásához.
A Népegészségügyi Osztály látja el a kémiai biztonsági szakterület megyei szintű felügyeletét, irányítását, különös tekintettel, a veszélyes anyagokkal és keverékekkel, biocid készítményekkel kapcsolatos jogszabályokban meghatározott hatósági feladatokra.
Kozmetikai termékek esetében a kozmetikai gyártóhelyek, a forgalomba került kozmetikai termékek ellenőrzése és a kozmetikai termékek laboratóriumi vizsgálatával kapcsolatos feladatok koordinációja az osztály feladatai közé tartozik.
A népegészségügyi feladatkört illetően figyelemmel kísérjük a hatósági ellenőrzéseket, intézkedéseket melyekre az Európai Unió gyorsriasztási rendszerei (RASFF, RAPEX) keretében érkező értesítéseket követően, a fogyasztók egészségét veszélyeztető termékek, étrend-kiegészítők, különleges táplálkozási igényt kielégítő élelmiszerek forgalomból történő kivonása érdekében kerül sor.
Munkánk során érvényesítjük a nemdohányzók védelmével kapcsolatos jogszabályi előírásokat. A dohánytermékek gyártásánál új adalékanyagok felhasználására vonatkozó bejelentéseket vizsgáljuk és nyilvántartjuk. Ellátjuk az új dohánytermék adalékanyagok tekintetében a piacfelügyeleti hatósági feladatokat.
Osztályunk tájékoztatóit, szakanyagait, az alábbi címekre kattintva érheti el:
ÉLELMEZÉS- ÉS TÁPLÁLKOZÁSEGÉSZSÉGÜGY
Energiaitalok
Mennyire biztonságosak az energiaitalok - Az energiaitalok táplálkozás-egészségügyi megközelítése
Egyéb
Mit érdemes tudni a kozmetikumokról
Lisztérzékenység tünetei, kezelése
GYERMEK- ÉS IFJÚSÁGEGÉSZSÉGÜGY
A táborozás közegészségügyi feltételei
Nem üzleti célú szálláshelyen történő táboroztatás bejelentőlapja
KÉMIAI BIZTONSÁG
Segédlet a veszélyes anyagokkal keverékekkel végzett tevékenység elektronikus bejelentéséhez
TELEPÜLÉS- ÉS KÖRNYEZETEGÉSZSÉGÜGY
Ivóvizek
Bács-Kiskun Megye vízhigiénés helyzete 2017.
Bács-Kiskun megye ivóvíz minősége arzén, bór, fluor tekintetében
Tájékoztató az ivóvíz ólomszennyezettségéről
A vízzel közvetlenül érintkező anyagok nyilvántartása és engedélye
Jóváhagyott ivóvízbiztonsági tervek
Természetes fürdőhelyek felszíni víz vizsgálati eredményei (csak nyáron)
Egyéb
Nemdohányzók védelméről „egyszerűen”
Felhívás árvíz/belvíz veszélyeztetett területeken
Az illegális hulladékégetés humán- és környezet-egészségügyi kockázatai
* Az 1000 m3/nap mennyiségnél nagyobb kapacitású és 5000 főnél nagyobb állandó népességet ellátó vízellátó rendszerek esetén, illetve egy járás határán átnyúló vízellátó rendszerek esetén az illetékes népegészségügyi feladatkörében eljáró megyei kormányhivatal az eljáró hatóság.